İade Politikası

İADE, TESLİMAT POLİTİKASI VE İŞLEM REHBERİ

DİŞ HEKİMLERİ

ÜYELİK

1 – DentalPiyasaya nasıl üye olabilirim?

Anasayfada, sağ üstte bulunan “Hekim Girişi” sekmesine girip, üye ol butonuna tıkladıktan sonra bilgilerinizi tamamlayarak üye olabilirsiniz.

2- Üye olmak için hangi belgelere ihtiyacım var?

Sadece siz hekimlerimize hizmet edebilmek için diplomanızın bir resmini veya taranmış halini sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

3- Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?

DentalPiyasa yalnızca diş hekimlerine özeldir. Yasal mevzuat gereği tüketiciye hitaben herhangi bir satış yapılmamaktadır. Hekim olduğunuzu ispatlamadığınız yani üye olmadığınız durumlarda alışveriş yapmanız veya ürün fiyatlarını görmeniz mümkün değildir.

 4- Üyelik bilgilerimi ve/veya şifremi değiştirebilir miyim?

Hesabınıza ait fatura ve teslimat adres bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi ve şifrenizi, hesabım bölümündeki hesap kontrol panelinden değiştirebilirsiniz.

SİPARİŞ

1 – Siparişlerimi nereden takip edebilirim?

Tüm sipariş bilgilerinize hesabım bölümünde yer alan siparişlerim sekmesinden ulaşabilir, ürününüzün hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz. 

2- Vermiş olduğum siparişi ürün daha gelmeden iptal edebilir miyim?

Verdiğiniz siparişlerinizi, hesabım bölümünde yer alan iade/değişim sekmesinden iade talebi oluşturarak anında iptal edebilir veya 7 gün içerisinde koşulsuz iade edebilirsiniz.

3- Teslim aldığım ürünü/siparişi nasıl onaylayabilirim?

Sipariş verdiğiniz ürünü/ürünleri, siparişlerim bölümünden “Onayla” butonuna tıklayarak onaylayabilirsiniz. gerekmektedir. Eğer siparişinizi 7 gün içerisinde iade talebi oluşturmaz ya da onaylamazsanız otomatik olarak sipariş onaylanacak ve ücreti depoya iletilecektir.

KARGO

1-Siparişlerde kargo ücreti ne kadar ödeyeceğim?

DentalPiyasa’da gerçekleştirdiğiniz tüm alışverişlerinizde kargo ücretsizdir.

2- Ürünü İade etmek istersem kargo ücretini kim ödeyecek?

DentalPiyasa’nın 7 günlük koşulsuz şartsız iade politikası sayesinde kargo ücreti ödemezsiniz. Tarafınıza iletilecek kargo barkod bilgileriyle anlaşmalı kargo şirketine gittiğinizde, gönderi ücretinin tamamı DentalPiyasa tarafından karşılanacaktır.

3- Siparişlerimin kargo durumunu nasıl takip edebilirim?

Siparişlerinizin kargo durumunu, Hesabım bölümünden kolayca takip edebilirsiniz. Ayrıca ürününüz kargoya verildiğinde sizlere sms ve e-posta yoluyla da bildirim yapılacaktır.

4- Ürün depo tarafından kargoya verilmedi ne yapmalıyım?

Depolar, siparişten itibaren en geç 2 iş günü içerisinde ürünü kargoya vermekle yükümlüdür. İlgili ürün belirtilen sürede kargoya verilmediği durumlarda DentalPiyasa, başka bir depodan ürünü tedarik eder ve size hızlıca iletir. Eğer ürün yine de temin edilemiyorsa siparişiniz iptal edilir, ücretiniz tarafınıza iade edildikten sonra hesabınıza aşağıdaki oranlarda hediye çeki tanımlanır.

Ürün Bedeli

0-20 TL

21-200 TL

201-500 TL

500+ TL

Çek Bedeli

Ürün değeri kadar

20 TL

50 TL

100 TL

 

5- Ürünün teslimatı gecikirse ne yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda çağrı merkezimizden veya iletişim e-postamızdan bize ulaşabilirsiniz. Gecikmenin sebebi hızlıca tespit edilerek giderilecek ve aşağıdaki oranlarda hesabınıza hediye çeki tanımlanacaktır.

Ürün Bedeli

0-20 TL

21-200 TL

201-500 TL

500+ TL

Çek Bedeli

Ürün değeri kadar

20 TL

50 TL

100 TL

 

İPTAL/İADE İŞLEMLERİ

1-İade talebimi nasıl oluşturabilirim?

Gelen ürününüzü iade etmek isterseniz, teslim aldıktan 7 gün içerisinde Hesabım >  İade/Değişim sekmesinden İade Talebi Oluştur seçeneğini kullanarak ilgili sipariş numaranızla talep oluşturabilirsiniz.

2- İade işlemi yaparken kargo masraflarını kim ödeyecek?

DentalPiyasa’nın 7 günlük koşulsuz şartsız iade politikası sayesinde kargo ücreti ödemezsiniz. Tarafınıza iletilecek kargo barkod bilgileriyle anlaşmalı kargo şirketine gittiğinizde, gönderi ücretinin tamamı DentalPiyasa tarafından karşılanacaktır.

3- İade süresi geçtikten sonra ürünü iade edebilir miyim?

Koşulsuz iade süresi 7 gündür. Ancak 7 günden sonra tespit edilen kusur, hata ve ayıplı ürün durumlarında da iade talebi oluşturabilirsiniz. DentalPiyasa hekim ve depo arasındaki güven kuruluşu sorumluluğuyla ihtilafın kısa sürede çözümlenmesini sağlayacaktır.

 

Diş Deposu

1-Alışveriş yaptığım diş deposu ile iletişime geçebilir miyim?

Alacağınız hizmetin kusursuz olmasını istiyoruz. Bunun için tüm işlemlerinizde taraf olmalı ve olası sorunlara doğrudan müdahale edebilmeliyiz. Bu sebeple hekimlerimizin diş depolarıyla doğrudan iletişime geçmesi mümkün değildir.

2- Sipariş verdiğim diş deposunu nasıl değerlendirebilirim?

İlgili depoların mağaza puanlarını ve önceki alışverişlerinden edinilmiş kullanıcı yorumlarına mağaza bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Alışveriş işlemleriniz sonrasında ilgili depoyu puanlayabilir ve yorumda bulunabilirsiniz. 

ÖDEME

1-Satın aldığım ürünlerin ücretlerini nasıl ödeyebilirim?

Sipariş işlemlerinizi tamamladıktan sonra ödeme sayfasından kredi kartınızla güvenli ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

2- Ödediğim ürünlerim geldikten sonra iade ettim, geri ödeme nasıl yapılacak?

Ödediğiniz tutar, siz siparişinizi onaylamadığınız sürece depoya aktarılmaz ve BDDK Lisanslı ödeme kuruluşunun havuzunda bekletilir. İade işleminizin onaylanması akabinde ise ödeme kuruluşuna hemen iade talebiniz iletir ve çalıştığınız bankanın koşullarında hemen iade edilir.

3- Ödemelerimi taksitli yapabilir miyim?

Kullandığınız bankanızın anlaşmalarına göre belirlenmiş oranlarda vade ve taksit imkanlarından yararlanabilirsiniz.

4- Siparişlerimi onayla butonunu kullanarak onaylamazsam ne olur?

Teslim aldığınız siparişlerinizi 7 gün içerisinde onaylamanız gerekmektedir. 7 gün içerisinde onaylamaz veya iade talebinde bulunmazsanız; 7 gün sonunda otomatik olarak onaylanır ve ödeme depoya aktarılır.